Embed

Genç Diyalog, Enderun Çocuk Üniversitesi'ne misafir oldu

 

Dr. Gülsen Ataseven, Fatma Çalıkavak Kutbi ve Firdevs Tavukçu Haziran ayında Enderun Çocuk Üniversitesi’ni ziyaret ettiler. Enderun Çocuk Üniversitesi Bağlarbaşı’ndaki Atik Valide Külliyesi’nde çocuklara hizmet vermek için bir yıldır faaliyet gösteriyor.

Dört yıllık bir araştırma sonucunda, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Psikomer işbirliğiyle açılan bu kurumun hedefi üstün zekalı çocuklara daha iyi eğitim verebilmek. Aslında yeni “Fatih”ler, yeni “Mimar Sinan”lar yetiştirmek.

Bu projenin projenin danışmanı Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK, yürütücüsü ise Ayşe Yalçın Dağlar. Ayşe Hanım, araştırmaları sırasında Enderun isminin Japonya, Almanya gibi ülkelerde geçtiğini öğrenmiş. Bu isimdeki okulları arayıp neden “Enderun” ismini seçtiklerini sormuş. Aldığı cevap oldukça manidar olmuş: Osmanlı eğitim sistemini çok iyi araştırdıklarını ve bu sistemi okullarında uyguladıklarını söylemişler.

Eğitim 4 yıl sürüyor. Kış aylarında hafta sonları, yazları temmuz ve ağustos aylarında hizmet veren kurumun kapasitesi 100 çocukla sınırlı olacak.

Enderun Çocuk Üniversitesi’ne girebilmenin şartları ise şunlar: Üstün zekalı olmak (zeka düzeyinin belli ölçümleri var) ve oryantasyonla yapılan eleme geçebilmek.

Şu anda Anadolu Yakası’nda ancak en kısa zamanda Avrupa Yakası’ndada hizmet verecekler.  Enderun Çocuk Üniversitesini www.enderuncocukuniversitesi.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !